ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ

Витяг з Меморандуму співпраці між учасниками освітнього процесу

2.2. ЗА ЯКІСТЬ ТА КІЛЬКІСТЬ ЗНАНЬ, ЯКІ УЧЕНЬ ЗАСВОЇВ, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НЕСЕ САМ УЧЕНЬ.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ

Ці Правила розповсюджуються на всіх учнів закладу освіти і є обов’язковими для виконання на всій території школи, а також під час усіх заходів, що проводяться школою.

ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ

1. Правила поведінки учнів базуються на законах України, постановах Міністерства освіти та науки України та органів місцевого самоврядування, Статуті Запорізького Академічного ліцею «Вибір».
2. Учень приходить в школу за 15-10 хвилин до початку занять, чистий і охайний, займає своє робоче місце, готує все необхідне навчальне приладдя до майбутнього уроку.
3. Не можна приносити на територію закладу з будь-якою метою і використовувати будь-яким способом зброю, в т.ч. ножі, вибухові, вогненебезпечні речовини; спиртні напої, сигарети, наркотики і інші одурманюючі засоби і отрути, а також токсичні речовини і таблетки.
4. Забороняється вживання непристойних виразів і жестів.
5. Не можна без дозволу педагогів або медичної сестри (за узгодженням з батьками) йти з школи та її території в урочний час.
6. У разі пропуску занять до 3-х днів учень зобов’язаний пред’явити класному керівнику довідку або записку від батьків (осіб, їх заміняють) про причину відсутності на заняттях. У разі пропуску більше трьох днів учень зобов’язаний представити довідку з медичної установи. Якщо учень неспроможний відвідувати школу в будь-який день через хворобу або за будь-яких інших причин з відома батьків, необхідно надати відповідну заяву від батьків перед початком навчального дня.
7. У разі пропусків 10 навчальних днів без поважної розглядатиметься справа дитини передається до Служби у справах дітей по Шевченківському району.
8. Учень повинен проявляти пошану до старших, піклуватися про молодших. Школярі поступаються дорогою дорослим, старші — молодшим, хлопчики — дівчаткам.
9. Поза школою учні поводяться скрізь і усюди так, щоб не принизити свою честь і гідність, не заплямувати добре ім’я школи.
10.Учні бережуть майно школи, акуратно ставляться як до свого, так і до чужого майна, дотримуються чистоти і порядку на території школи.

11.Учні, які знайшли втрачені або забуті, на їх думку, речі, належить здати черговому, який знаходиться на першому поверсі школи, черговому вчителю, класному керівнику або шкільній адміністрації.
12.Фізична конфронтація, залякування і знущання над людиною або твариною є неприпустимими формами поведінки учнів у школі та за її
межами.
13.Учень зобов’язаний виконувати домашні завдання в терміни, встановлені шкільною програмою.
14.На першу вимогу вчителя учень зобов’язаний пред’являти щоденник.
15.Учень повинен щодня вести записи домашніх завдань у щоденнику.
16. Приносити на заняття всі необхідні підручники, зошити, інструменти і письмове приладдя.
17. На території школи заборонені будь-які фінансові операції між учнями. Виключення складають шкільні економічні та благодійні проекти.
18. Учням не дозволено замовляти будь-яку доставку на адресу ліцею та приводити тварин.

ПОВЕДІНКА НА УРОКАХ

1. Учні входять до класу за дзвоником. Запізнюватися на уроки без поважних причин заборонено.
2. Коли вчитель входить в клас, учні встають, вітаючи вчителя. Так само учні вітають будь-якого дорослого, який увійшов до класу під час занять, окрім уроків інформатики, коли учні працюють за комп’ютером, та уроків праці, коли учні працюють з інструментами.
3. Під час уроку не можна ходити по класу без дозволу вчителя, голосно розмовляти, кричати, відволікатися самому і відволікати інших товаришів від занять розмовами, іграми і іншими справами, що не стосуються уроку.
4. Кожен учень відповідає за збереження санітарного стану та майна на своєму робочому місці.
5. Якщо під час занять учню необхідно вийти з класу, то він повинен попросити дозволу у вчителя.
6. Учень на уроці зобов’язаний виконувати освітньо-дисциплінарні вимоги вчителя.
7. Не дозволяється жувати гумку, користуватися плеєром на уроках.
8. Мобільним телефоном дозволяється користуватися тільки у випадках, визначених вчителем і пов’язаних з освітнім процесом. На
контрольні , самостійні роботи або за вимогою вчителя мобільні телефони складаються учнями у спеціально відведені ящики.
9. Учні несуть відповідальність за зберігання власних мобільних телефонів та інших персональних гаджетів.
10. Якщо учень хоче поставити питання вчителеві або відповісти на питання вчителя, він піднімає руку.

11. На уроці учень має право ставити питання вчителеві, якщо не зрозумів матеріал під час пояснення.
12. На уроки фізичної культури учні приходять у спортивній формі та спортивному взутті. Без дозволу вчителя в спортивний зал учням входити забороняється. Учні, звільнені від занять фізкультурою, обов’язково присутні в залі, переодягнені в спортивну форму
13. Для лабораторних занять у 7-11 класах необхідно мати лабораторний халат. Учні без халатів не допускаються до перебування у лабораторіях та до виконання лабораторних робіт.
14. Учень має право в коректній формі отстоювати свій погляд і свої переконання при обговоренні різних спірних і неоднозначних питань,
які стосуються теми уроку.
15. Учні зобов’язані знати і дотримуватися правил техніки безпеки як під час уроків, так і після їх

ПОВЕДІНКА УЧНІВ ДО ПОЧАТКУ, НА ПЕРЕРВАХ І ПІСЛЯ УРОКІВ
1. Під час перерви учень зобов’язаний:

a. вийти з класу, якщо попросить вчитель;
b. учні на перервах знаходяться на своєму поверсі;
c. підкорятися вимогам чергового вчителя по поверху, чергового учня;
d. при зустрічі з вчителями, батьками, дорослими відвідувачами школи учні вітаються і звільняють дорогу;
e. по сходах, коридорах ходити тільки по правій стороні;
f. учням забороняється входити до вчительської без дозволу;
g. забороняється вживати непристойні вирази і жести, шуміти, заважати відпочивати іншим.

2. Час перерви – особистий час кожного учня. Він може його проводити по своєму розумінню, проте не повинен заважати іншим.
3. Під час перерви учні можуть вільно переміщуватися по школі, окрім тих місць, де їм заборонено знаходитися в цілях безпеки.
4. Під час перерв учням категорично забороняється залишати шкільну будівлю задля збереження життя та здоров’я та з метою уникнення випадків травматизму серед учнів. На великій перерві, коли дозволяють погодні умови, учні можуть виходити на шкільне подвір ‘я на прогулянку. Забороняється виходити за межі шкільного подвір’я.
5. Під час перерв забороняється бігати по школі, по сходах, поблизу віконних отворів, грати в м’яча у класі, коридорах та інших місцях, не пристосованих для ігор.
6. Під час перерв забороняється штовхати один одного, гратися в небезпечні ігри, кидатися портфелями і іншими предметами і застосовувати фізичну силу.
7. У закладі та на території категорично забороняється розпивання спиртних напоїв, куріння та вживання наркотичних речовин.
8. Категорично забороняється самовільно розкривати вікна, сидіти на підвіконнях.
9. На перервах школярі можуть звернутися до свого класного керівника, чергового адміністратора та адміністрації ліцею за допомогою, якщо
проти них здійснюються протиправні дії.

ПОВЕДІНКА УЧНІВ У ЇДАЛЬНІ

1. Під час харчування в їдальні належить дотримуватися хороших манер і поводитися пристойно.
2. Учні повинні шанобливо ставитись до працівників їдальні.
3. Учні приходять в їдальню після закінчення уроку, дотримуються черги при отриманні їжі.
4. Розмовляти під час прийому їжі слід неголосно, щоб не турбувати тих, хто їсть поряд.
5. Учні самі прибирають посуд зі столу після вживання їжі.
6. Учні дбайливо ставляться до майна шкільної їдальні.
7. Забороняється заходити в їдальню у верхньому одязі.

ВИМОГИ ДО ЗОВНІШНЬОГО ВИГЛЯДУ УЧНІВ

1. У Запорізькому Академічному ліцеї «Вибір» встановлений офіційно- діловий дрес-код. Дівчатам бажано дотримуватися його вимог у зачісці, макіяжі й манікюрі, а також прикрасах. Висота підборів не має перевищувати 5 см.
2. Необхідно мати охайний вигляд. Одяг повинен відповідати зросту, виражати пошану господаря до самого себе і суспільства.
3. Не можна зловживати косметикою і носити багато прикрас на заняття.
4. Спортивний одяг, призначений для уроків фізкультури, на інших уроках недоречний.
5. Знаходитися в школі у верхньому одязі без особливих на те причин не дозволяється.
6. На урочисті загальношкільні заходи учні приходять у святковій формі.
7. На вечори, концерти учні вибирають одяг по рекомендації батьків і на свій розсуд.
8. Починаючи з жовтня по квітень учні зобов’язані приносити з собою змінне взуття, яке вони можуть залишати у роздягальні разом із
верхнім одягом.

ЧЕРГОВИЙ ПО КЛАСУ І ШКОЛІ

1. Черговий по класу учень під час перерви має перевірити навчальний кабінет, підготувати дошку, забезпечити порядок у кабінеті.
2. Черговий учень має право зробити зауваження іншим учням щодо правил поведінки та санітарних правил у навчальному кабінеті.
3. Черговий клас по школі (с числа учнів 5-11 класів) має приступити до чергування за 30 хв. до початку занять. Чергування по школі триває один навчальний тиждень протягом робочого дня (з 7.30 до 14.30).
4. Черговий клас по школі здійснює чергування згідно з обов’язками чергового класу, затвердженими на початку навчального року.
5. Чергові учні допомагають черговому адміністратору і черговому вчителю у здійсненні контролю за чистотою, порядком по школі, за виконанням всіма учнями цих правил.
6. Чергові учні пов’язують зелену краватку.

ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

Незначні порушення
Незначні порушення – це ті, які не несуть небезпеки для життя і здоров’я, але негативно впливають на атмосферу в класі: порушення шкільних правил, знущання, дражніння, приниження, глузування, ненормативна лексика, жбурляння предметами, грубість, агресивна
поведінка, неповага, обман, фальсифікація, плагіат, зухвала поведінка, опір педагогам, нецільове використання електроніки, комп’ютерів, Інтернет, публічний показ прихильності, зневага учнівських обов’язків, недотримання правил безпеки.
Можливі наслідки незначних порушень:
 Навчання відповідальності за свої дії.
 Навчання альтернативному вибору, який матиме позитивні результати.
 Написання пояснювальної записки (Think paper).
 Витримка часу (тайм-аут).
 Виховна розмова з класним керівником.
 Написання листа вибачення
 Затримання після занять.
 Спілкування з батьками по телефону, листуванням або персональна зустріч.
 Консультація шкільного психолога.
 Видалення з класу (під наглядом дорослих).
 Зустріч учня з директором.

Значні порушення
До таких відносяться: залякування (у тому числі в інтернеті), загроза інформаційній безпеці ліцея та його інформаційно-комунікаційній системі, загроза фізичним насильством, заподіяння шкоди іншим у результаті бійки, дискримінація, расизм, сексизм, загроза насильства сексуального характеру, куріння, наявність або вживання алкоголю або наркотиків, крадіжки, грабунки, вимагання, вандалізм, загроза заподіяння шкоди, володіння порнографічними матеріалами, володіння зброєю або копією зброї та інші серйозні порушення.
Можливі наслідки значних правопорушень:
 Негайна персональна зустріч із батьками.
 Укладання з учнем поведінкового контракту.
 Відшкодування збитку шкільного майна.
 Передача справи на розгляд відповідних органів влади (поліція, прокуратура).

ПАМ’ЯТКА З БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ ДЛЯ УЧНІВ  ПІД ЧАС ЗИМОВИХ КАНІКУЛ

Пам’ятка «Безпечні зимові канікули»